Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


Friday Morning Side Three Of Four Session

Section D North-South

ABCNamesScore
1
1
1
Marilyn Le Brand, Owen Sound ON; E Jean Goldsworthy, Southampton ON56.73%
2


Jonathan Steinberg, Toronto ON; David Sabourin, Ottawa ON55.71%
3
2
2
Andrew Brown - Steve Debrelzeni, Orillia ON54.72%
4
3
3
Sharon King, Oakville ON; Lois Matton, Guelph ON53.24%

4

Irene Churchill, Eganville ON; Bruce Tennant, Pembroke ON51.91%

Section D East-West

ABCNamesScore
1


Shan Huang, Toronto ON; Richard Chan, Markham ON66.36%
2
1

Thelma Bird - Ken Jones, Oakville ON57.02%
3
2
1
Joan Dunbar, South Mountain ON; Sheila Perras, Pembroke ON55.20%
4
3
2
Serge Lavallee, Brossard QC; Jo-Anne Wijns, Saint-Hilaire QC53.18%

4
3
Margo Davidson, Minden ON; Jean Collins, Thornhill ON52.81%

Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


A/X Friday Pairs 1 Of 2 Session

Section A North-South

AXNamesScore
1

Alice Anderson - Bill Anderson, Tillsonburg ON60.88%
2
1
Robert Bencker, Holland PA; Linda Starr, Windsor CT55.32%
3

Malcolm Ewashkiw, Belleville ON; Robert Hollow, Madoc ON54.40%
4
2
Linda Lord, Schomberg ON; Medhat Fawzy, Richmond Hill ON51.62%

Section A East-West

AXNamesScore
1
1
Ross Anderson, Markham ON; Peter Deluca, Woodbridge ON61.11%
2
2
John Cook, Toronto ON; Craig Macintosh, Scarborough ON58.10%
3

Don Brock, Brampton ON; Andrew Firko, Oakville ON55.79%
4
3
Howard Binsky - Frank Welland, Mississauga ON55.09%

BCD Friday Aft Pairs 1 Of 2 Session

Section B North-South

BCDNamesScore
1
1
1
William Wilson, Midland ON; George Tyroler, Waubaushene ON60.04%
2
2

Margot Taylor, Willowdale ON; Judy Garvie, Toronto ON58.14%
3


Keith Pugsley - Katherine Pugsley, Oakville ON56.06%
4
3
2
Ross Traub - Nancy Louwman, Aurora ON55.87%
5
4

Karen Smith - Norm Smith, Markham ON55.11%

Section B East-West

BCDNamesScore
1
1

Alan Godes, Needham MA; Marilyn Wilson, London ON59.09%
2
2

William Forbes, Kingston ON; Sarah Forbes, Lyndhurst ON58.52%
3
3

Basil Kalymon - Chris Robinson, Toronto ON56.44%
4
4

Michael Wolburgh, North York ON; Leonard Fagen, Toronto ON54.73%
5


George Popper - Dave Malen, Toronto ON53.60%


1/2
Irene Maher - Dee Wismer, Barrie ON47.16%


1/2
Martin Braun, Thornhill ON; Natalie Schacter, Toronto ON47.16%

Friday Aft 299er Pairs 1 Only Session

Section D North-South

ABCNamesScore
1
1

Gheorghe Beres - Doriha Beres, Windsor ON62.50%
2
2

Neil McLaren - Sheila McLaren, Guelph ON58.14%
3
3
1
John Dossey - Jayde Gibbs, Barrie ON54.17%
4
4

David Bull, Creemore ON; Jim McCartney, Toronto ON53.98%
5


Ferdinanda Coolsma - Robert Rivers, Ancaster ON52.65%
6

2
Victoria Poirier - Barb Stark, Thornbury ON52.46%


3
Tom Walker - Rob Hinrichs, Burlington ON49.62%

Section D East-West

ABCNamesScore
1
1

Ivan McQuillin - Mildred McQuillin, Kitchener ON62.69%
2
2
1
Lyonel Hartman - Susan Hartman, Wasaga Beach ON61.55%
3
3
2
Gwynne Bell, Barrie ON; Robert Walker, Kincardine ON56.25%
4
4

Nick Kristoffy - Ann Kristoffy, Toronto ON54.17%
5
5
3
Bonnie Zeran - Sterling Zeran, Lakefield ON52.65%
6

4
Robert McLean - Marilyn McLean, Barrie ON52.27%

Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


Friday A/X Pairs 2nd Session

Section A North-South

AXNamesScore
1

Alice Anderson - Bill Anderson, Tillsonburg ON60.88%
2

Malcolm Ewashkiw, Belleville ON; Robert Hollow, Madoc ON59.26%
3
1
John Cook, Toronto ON; Craig Macintosh, Scarborough ON57.41%
4
2
Robert Bencker, Holland PA; Linda Starr, Windsor CT50.93%

3
Shirley Wright - Robert Pezzack, Toronto ON49.77%

Section A East-West

AXNamesScore
1

Don Brock, Brampton ON; Andrew Firko, Oakville ON59.49%
2

Barry Senensky - Barbara Shnier, Toronto ON57.87%
3
1
Ross Anderson, Markham ON; Peter Deluca, Woodbridge ON56.02%
4
2
Doug Barnes, Caledon ON; John McWhinnie, Hillsburgh ON54.40%

Friday B/C/D Pairs 2nd Session

Section B North-South

BCDNamesScore
1
1

Basil Kalymon - Chris Robinson, Toronto ON63.99%
2
2

George Popper - Dave Malen, Toronto ON61.61%
3


Keith Pugsley - Katherine Pugsley, Oakville ON55.66%
4
3
1
David Elston, London ON; Sheila Elston, Exeter ON54.76%

4

Michael Wolburgh, North York ON; Leonard Fagen, Toronto ON47.02%


2
Martin Braun, Thornhill ON; Natalie Schacter, Toronto ON46.13%

Section B East-West

BCDNamesScore
1
1
1
Ross Traub - Nancy Louwman, Aurora ON61.91%
2
2

William Forbes, Kingston ON; Sarah Forbes, Lyndhurst ON60.12%
3
3

Claudette Dubblestyne, Sudbury ON; Lynn Witkowski, Barrie ON55.36%
4/5

2
Beverly Codlin, Orillia ON; Harry Voionmaa, N Ft Myers FL54.17%
4/5


Helene Taylor - Richard Garlick, Alliston ON54.17%

Friday Eve 299er Pairs

Section D North-South

ABCNamesScore
1
1

Toni Lawson - Brenda Moffatt, Coldwater ON67.92%
2
2
1
Robin Rowe - Ian Rowe, Barrie ON59.58%
3


Annette Owen, Ottawa ON; Suzanne Ryan, Kingston ON51.67%

Section D East-West

ABCNamesScore
1
1
1
Garry Minnie - Lois Minnie, Oshawa ON59.58%
2
2
2
Ronald Gutsell - Susanne Gutsell, Thornhill ON52.92%
3


Gwynne Bell, Barrie ON; Robert Walker, Kincardine ON52.50%

Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


Friday Morning Side Game
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.19
1


Shan Huang, Toronto ON; Richard Chan, Markham ON66.36%
3.03
2
1

Thelma Bird - Ken Jones, Oakville ON57.02%
2.73
3
2
1
Marilyn Le Brand, Owen Sound ON; E Jean Goldsworthy, Southampton ON56.73%
1.37
4


Jonathan Steinberg, Toronto ON; David Sabourin, Ottawa ON55.71%
2.05
5
3
2
Joan Dunbar, South Mountain ON; Sheila Perras, Pembroke ON55.20%
1.54
6
4
3
Andrew Brown - Steve Debrelzeni, Orillia ON54.72%
1.15
5
4
Sharon King, Oakville ON; Lois Matton, Guelph ON53.24%
1.04
6
5
Serge Lavallee, Brossard QC; Jo-Anne Wijns, Saint-Hilaire QC53.18%

Friday Aft 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.39
1
1

Ivan McQuillin - Mildred McQuillin, Kitchener ON62.69%
2.54
2
2

Gheorghe Beres - Doriha Beres, Windsor ON62.50%
1.91
3
3
1
Lyonel Hartman - Susan Hartman, Wasaga Beach ON61.55%
1.43
4
4

Neil McLaren - Sheila McLaren, Guelph ON58.14%
1.42
5
5
2
Gwynne Bell, Barrie ON; Robert Walker, Kincardine ON56.25%
1.06
6/7
6/7
3
John Dossey - Jayde Gibbs, Barrie ON54.17%
0.70
6/7
6/7

Nick Kristoffy - Ann Kristoffy, Toronto ON54.17%
0.80

4
Bonnie Zeran - Sterling Zeran, Lakefield ON52.65%
0.62

5
Victoria Poirier - Barb Stark, Thornbury ON52.46%

Friday A/X Pairs
10.0 Tables / Based on 21 Tables

MPsAXNamesScore
10.85
1

Alice Anderson - Bill Anderson, Tillsonburg ON60.88%
8.14
2
1
Ross Anderson, Markham ON; Peter Deluca, Woodbridge ON58.56%
6.10
3
2
John Cook, Toronto ON; Craig Macintosh, Scarborough ON57.75%
4.58
4

Don Brock, Brampton ON; Andrew Firko, Oakville ON57.64%
3.62
5

Malcolm Ewashkiw, Belleville ON; Robert Hollow, Madoc ON56.83%
3.66
6
3
Robert Bencker, Holland PA; Linda Starr, Windsor CT53.13%
2.75
4
Howard Binsky - Frank Welland, Mississauga ON52.31%

Friday B/C/D Pairs
11.0 Tables

MPsBCDNamesScore
6.20
1
1

Basil Kalymon - Chris Robinson, Toronto ON60.21%
4.65
2
2

William Forbes, Kingston ON; Sarah Forbes, Lyndhurst ON59.32%
3.49
3
3
1
Ross Traub - Nancy Louwman, Aurora ON58.89%
2.62
4
4

George Popper - Dave Malen, Toronto ON57.60%
2.17
5


Keith Pugsley - Katherine Pugsley, Oakville ON55.86%
2.23
6
5
2
Brian A Morris - Elizabeth Stiff, Midhurst ON53.26%
2.26

3
William Wilson, Midland ON; George Tyroler, Waubaushene ON52.34%

Friday Eve 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.40
1
1

Toni Lawson - Brenda Moffatt, Coldwater ON67.92%
1.58
2/3
2/3
1/2
Robin Rowe - Ian Rowe, Barrie ON59.58%
1.58
2/3
2/3
1/2
Garry Minnie - Lois Minnie, Oshawa ON59.58%
1.01
4
4
3
Ronald Gutsell - Susanne Gutsell, Thornhill ON52.92%
0.76
5


Gwynne Bell, Barrie ON; Robert Walker, Kincardine ON52.50%

Friday Evening Swiss
22 Tables

MPsABCNamesScore
4.85
1


Andrew Russell, Bowmanville ON; Thomas Walsh, Saskatoon SK; Diane K.M. Gordon, St Catharines ON; Samantha Nystrom, Toronto ON114.00
3.94
2
1

Margaret MacFarlane - Paul MacFarlane, Keswick ON; Robert Macneal - Gail Model, Aurora ON84.00
2.73
3


Nancy Stewart, North York ON; Helen Johnston, Ajax ON; V Dowdall - M Dowdall, Fergus ON81.00
2.96
4
2

Richard Wan, Pinellas Park FL; Rose-Marie Bullis, Barrie ON; G Kissel, Clearwater FL; Carol Dellandrea, North Bay ON80.00
2.88
5
3
1
Greg Coles, Victoria-Hbr ON; Anna Janssen, Midland ON; Romeo Lalonde - Brad Saunders, Penetanguishene ON78.00
1.46
6/7
4/5

Bryce Johnston, Oro Station ON; Sandor Olcsvary - Betty Kay - Carol Henderson, Barrie ON74.00
2.16
6/7
4/5
2
Alison Burkett, Kitchener ON; Louise Hollingsworth, Waterloo ON; Diane Ferguson - Jim Ferguson, Peterborough ON74.00
1.62

3
Neil McLaren - Sheila McLaren, Guelph ON; Lorraine Schiedel, Toronto ON; June Dale, Burlington ON60.00
1.22

4
Judy Darke - Renee Robertson, Brampton ON; Wendy Wade, Mississauga ON; Marilyn Maher, Washago ON59.00

Friday Compact KO Bkt 1
9 Tables

MPsRankNames
11.52
1
Joseph Sauro, Oakville ON; Joy Phillips, Toronto ON; Dave Swarthout - Donna Swarthout, Newberry MI
8.06
2
David Silver, Thornhill ON; Peter Hambly, Hanover ON; Doug Andrews, Etobicoke ON; Brian Johnston, Toronto ON
5.18
3
Jim Coote - Hindupuram Sriharsha, Orillia ON; Danny Schamehorn, Washago ON; Chris Chambers, Thornhill ON
4.03
4
Andrew Monk - Sandra Monk - Linda Waldman - Barry Waldman, Orillia ON

Friday Compact KO Bkt 2
10 Tables

MPsRankNames
5.36
1
Denise Dykeman - Mario Rovinelli, Sudbury ON; Judy Keating - Fletcher Keating, Caledon ON
3.75
2
Barbara Kains - Helen MacDonald, Kitchener ON; Wilma Castonguay, Chelmsford ON; Margaret Corbett, Sudbury ON
2.41
3
Hugh Clark, Dundas ON; Arnold Hagel - Eric Anderson - Bob Simpson, Burlington ON
1.88
4
Margaret Wynarchuk, Richmond Hill ON; Wallace Browne - Eileen Watson, Newmarket ON; Peter Blakemore, Bond Head ON