Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


Tuesday A/X Pairs First Session

Section A

AXNamesScore
1

Robert Kuz, St Andrews MB; Barry Senensky, Toronto ON63.10%
2

Barry Onslow - Mary Lynne Howe, London ON55.36%
3
1
Sally MacRae, Toronto ON; Linda Lord, Schomberg ON52.98%

2
Paul Crossland, Shanty Bay ON; Hindupuram Sriharsha, Orillia ON50.60%

Tuesday B/C/D Pairs First Session

Section B North-South

BCDNamesScore
1
1
1
Norman Smith - Fran Smith, Minden ON62.80%
2
2

Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON58.63%
3
3

Leonard Dale - Mary Ellen Dale, Barrie ON58.33%
4
4

Gordon Hodgins - Ruth Hodgins, Scarborough ON54.46%
5


D Munro - P Munro, Peterborough ON51.49%

Section B East-West

BCDNamesScore
1
1

Andrew Brown - Janice Upenieks, Orillia ON57.44%
2
2
1
Richard Duncan - Sheila Perras, Pembroke ON55.65%
3
3
2
Charlene Richardson, Moorefield ON; Diane Jamieson, Kitchener ON55.06%
4
4
3
Toni Lawson, Coldwater ON; Francesca Carpino, Orillia ON54.46%
5


Margaret MacFarlane - Paul MacFarlane, Keswick ON54.17%

Tuesday Aft 299er Pairs Only Session

Section D North-South

ABCNamesScore
1


Beverley Flint - George Flint, Toronto ON57.50%
2


Anna Kennedy - Jean Bongard, Newmarket ON56.00%

1
1
Dianne Hastings - Sylvia Smith, Orillia ON55.50%

2

Jackie Simone, Aurora ON; Carole Anne Watkins, Jensen Beach FL54.00%

Section D East-West

ABCNamesScore
1
1
1
Ronald Gutsell - Susanne Gutsell, Thornhill ON62.00%
2
2

Karon Falk, Clifford ON; Elizabeth Millen, Southampton ON54.50%

Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


Tuesday A/X Pairs Second Session

Section A

AXNamesScore
1

Robert Kuz, St Andrews MB; Barry Senensky, Toronto ON56.55%
2
1
Harold Dietrich, Etobicoke ON; Clyde Paul, St Catharines ON54.76%
3

Barry Onslow - Mary Lynne Howe, London ON50.00%

2
Sally MacRae, Toronto ON; Linda Lord, Schomberg ON49.40%

Tuesday B/C/D Pairs Second Session

Section B North-South

BCDNamesScore
1
1
1
William Wilson, Midland ON; George Tyroler, Waubaushene ON56.04%
2


D Munro - P Munro, Peterborough ON55.14%
3
2

Barbara Gemmink - Martin Gemmink, London ON55.10%
4
3

Claudette Dubblestyne, Sudbury ON; Lynn Witkowski, Barrie ON51.07%

Section B East-West

BCDNamesScore
1
1
1
Norman Smith - Fran Smith, Minden ON58.59%
2
2

Leonard Dale - Mary Ellen Dale, Barrie ON57.26%
3
3

Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON55.87%
4
4
2
Lynn Freeman, North York ON; Zelda Gorlick, Thornhill ON52.00%

Tuesday Eve Side Game 1st of 5 Session

Section C

RankNamesScore
1
Anita Pennings, Alliston ON; Hugh Cleland, Toronto ON61.00%
2
Richard Garlick - Helene Taylor, Alliston ON56.00%

Tuesday Eve 299er Pairs

Section D North-South

ABCNamesScore
1


Robert Rivers - Ferdinanda Coolsma, Ancaster ON57.74%
2
1

Toni Lawson, Coldwater ON; Francesca Carpino, Orillia ON54.72%
3


Beverley Flint - George Flint, Toronto ON51.45%
4


Jean Bongard - Anna Kennedy, Newmarket ON50.77%

2
1
Ruth Eidt, Collingwood ON; Marie Melnichuk, Blue Mountains ON50.68%


2
John Dossey - Jayde Gibbs, Barrie ON49.69%

Section D East-West

ABCNamesScore
1
1

Gwynne Bell - Lynn Stevenson, Barrie ON62.12%
2


Jill Bell - Jean Belfour, Orillia ON57.18%
3
2
1
Amy Keys - Carol Reed, Innisfil ON55.99%
4


B Osborne, Barrie ON; Wayne Hindmarch, Midland ON54.68%


2
Nancy Stitch, Barrie ON; Cheryl Jones, Midhurst ON52.72%

Barrie Split Regional

Barrie
9/17-22, 2013


Tuesday Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.26
1
1
1
Ronald Gutsell - Susanne Gutsell, Thornhill ON62.00%
1.70
2


Beverley Flint - George Flint, Toronto ON57.50%
1.27
3


Anna Kennedy - Jean Bongard, Newmarket ON56.00%
1.25
4
2
2
Dianne Hastings - Sylvia Smith, Orillia ON55.50%
0.94
3

Karon Falk, Clifford ON; Elizabeth Millen, Southampton ON54.50%

Tuesday A/X Pairs
4.0 Tables / Based on 14 Tables

MPsAXNamesScore
10.64
1

Robert Kuz, St Andrews MB; Barry Senensky, Toronto ON59.83%
4.73
3

Barry Onslow - Mary Lynne Howe, London ON52.68%
1.62

Harold Dietrich, Etobicoke ON; Clyde Paul, St Catharines ON51.79%

Tuesday B/C/D Pairs
9.0 Tables / Based on 10 Tables

MPsBCDNamesScore
7.08
1
1
1
Norman Smith - Fran Smith, Minden ON60.70%
3.72
3
2

Leonard Dale - Mary Ellen Dale, Barrie ON57.80%
2.79
4
3

Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON57.25%
1.97
5


D Munro - P Munro, Peterborough ON53.32%
2.23
6
4
2
Richard Duncan - Sheila Perras, Pembroke ON53.17%
2.16
5

Andrew Brown - Janice Upenieks, Orillia ON51.90%
1.87

3
William Wilson, Midland ON; George Tyroler, Waubaushene ON51.83%

Tuesday Eve Side Game
3.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.97
1
Anita Pennings, Alliston ON; Hugh Cleland, Toronto ON61.00%
1.48
2
Richard Garlick - Helene Taylor, Alliston ON56.00%

Tuesday Eve 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1

Gwynne Bell - Lynn Stevenson, Barrie ON62.12%
2.01
2


Robert Rivers - Ferdinanda Coolsma, Ancaster ON57.74%
1.51
3


Jill Bell - Jean Belfour, Orillia ON57.18%
1.47
4
2
1
Amy Keys - Carol Reed, Innisfil ON55.99%
1.07
5
3

Toni Lawson, Coldwater ON; Francesca Carpino, Orillia ON54.72%
1.10
4
2
Nancy Stitch, Barrie ON; Cheryl Jones, Midhurst ON52.72%
0.83

3
Ruth Eidt, Collingwood ON; Marie Melnichuk, Blue Mountains ON50.68%

Tuesday Evening Swiss
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1


Alan Lee, Willowdale ON; Michael Cafferata, Scarborough ON; David Sabourin, Ottawa ON; Jonathan Steinberg, Toronto ON105.00
2.27
2


Greg Coles, Victoria-Hbr ON; William Koski, King City ON; Jack Brown, Ottawa ON; George Knight, Victoria Hrbr ON83.00
2.73
3
1

Bryce Johnston, Oro Station ON; E Jacklin - Betty Kay - Sandor Olcsvary, Barrie ON82.00
2.05
4
2

John Grant - Lilian Grant, Willowdale ON; Leonard Fagen, Toronto ON; Viv Perks, Markham ON66.00
1.97
3
1
Elizabeth Basciano, Oakville ON; David A B Wickes, Moffat ON; Jacqueline Britz - Joel Britz, Toronto ON60.00